skip navigation

New Richmond HS Wrestling

HS 2023-2024 2023-2024

New Richmond High School Coaches

Head Coach: Jeff Swanson

Email: JSwanson@newrichmond.k12.wi.us / Phone: 715-243-7453

Assistant Coach: AJ Zinck

Email: AZinck@newrichmond.k12.wi / Phone: 715-243-1598

Assistant Coach: Gabe Stoppelmoor

Email: gabe.stoppelmoor@newrichmond.k12.wi.us

Assistant Coach: Kyle Reeve

Email: kyle.reeve@newrichmond.k12.wi.us

High School Rep: Matt Kamish

Phone: 715-553-1367




59th Annual Ellsworth Invitational - 12/2/23

59th Annual Ellsworth Invitational (12/2/23)

Place

Team

Points

1

Prior Lake, MN 

182

2

Dover-Eyota, MN 

168

3

Holmen, WI 

157.5

4

Plainview Elgin Millville, MN 

121.5

5

New Richmond, WI 

120

6

Regis/Altoona, WI 

112

7

St. Thomas Academy, MN 

108.5

8

River Falls, WI 

103.5

9

Ellsworth, WI 

93.5

10

Cadott, WI 

76

11

Spring Valley/Elmwood, WI 

25

12

Prescott, WI 

16

 

 

Individual Varsity results

Weight Class

Name

Grade

Place

106

Waidelich, Walker

9

8th

113

Zajac, Gavin

10

4th

120

Olson, Archer

10

7th

126

Wilhelm, Ben

9

4th

132

Sterba, Carter

11

3rd

138

Kamish, Luke

11

1st

144

Quade, Luke

9

7th

150

Zanon, Noah

10

6th

157

Wittek, Austyn

9

8th

165

Cacka, Carter

12

3rd

175

Wilhelm, Adam

9

9th

190

Stephens, Cole

11

5th

215

Turner, Kyle

12

5th

285

Feuerer, Will

12

6th

 

 

Junior Varsity Wrestlers

 Landon Cook, Paydon Crane, Mathew Fouks, Tucker Gilbert, Maxx Hanacek, Kaidon Hirt, Caleb Kline,

Jaxson Lorentz, Lincoln Lunsmann, Mac Riordan, Charlie Schactner, Leo Schauff, Alex Solberg, Ben Stephens, Wyatt Waldroff

 


Walker Waidelich


Carter Cacka


Luke Kamish


Carter Sterba


River Falls Quad - New Richmond vs Eau Claire Memorial and Chippewa Falls


Eli Kreyer


Eli Kreyer


Carter Sterba


Caleb Hyman


Eau Claire North Husky Invite - 12/9/2023

 

Eau Claire North Husky Invite (12/9/23)

 

     

Place

Team

Points

1

Simley, MN 

547.5

2

Kaukauna, WI 

507

3

Wisconsin Rapids Lincoln, WI 

442

4

Arrowhead, WI 

366

5

Medford Area, WI 

323

6

Menomonie, WI 

321

7

Holmen, WI 

277.5

8

New Richmond, WI 

247.5

9

Auburndale, WI 

201

10

Eau Claire North, WI 

198

11

Baldwin-Woodville, WI 

177.5

12

Abbotsford/Colby, WI 

175.5

13

Chippewa Falls, WI 

169.5

14

Chetek-Wey./Pr. Farm, WI 

163

15

Neillsville/Greenw./Loyal, WI 

162

16

Nekoosa/Assumption/Port Ed., WI 

149

17

Rice Lake, WI 

119

18

Blair-Taylor, WI 

116

19

Spencer/Columbus Cath./Granton, WI 

87

20

Spring Valley/Elmwood, WI 

74

21

Bloomer/Colfax, WI 

66

22

Eau Claire Memorial, WI 

59

23

Superior, WI 

56

24

Prescott, WI 

50

25

Bruce, WI 

32

26

Whitehall, WI 

29

27

Rosholt, WI 

19

 

Weight Class

Name

Grade

Place

106

Waidelich, Walker

9

9th

113

Zajac, Gavin

10

9th

120

Eden Henning

11

8th

126

Wilhelm, Ben

9

11th

132

Sterba, Carter

11

7th

138

Kamish, Luke

11

4th

150

Zanon, Noah

10

11th

157

Crane, Erik

11

11th

175

Wilhelm, Adam

9

12th

190

Stephens, Cole

11

5th

285

Hyman, Caleb

12

7th

 

 

 

Eau Claire North Girls Husky Invite (12/9/23)

 
       

Weight Class

Name

Grade

Place

100

Clennon, Teresa

10

3rd

107

Waidelich, Payton

11

3rd

 

 

 

North JV Husky Invite (12/9/23)

 
     

Weight Class

Name

Place

103-113

Lorentz, Jaxson

5th

119-133

Olson, Archer

3rd

123-125

Crane, Paydon

5th

124-132

Lunsmann, Lincoln

4th

139-142

Cook, Landon

4th

142-147

Haglund, Aven

3rd

145-148

Gilbert, Tucker

4th

147-150

Schauff, Leo

1st

151-155

Stephens, Ben

5th

165-183

Morgen, Blake

3rd

188-212

Solberg, Alex

1st

199-208

Riordan, Mac

1st

204-221

Seitz, Nathaniel

5th

205-212

Vanasse, Tyler

3rd

238-265

Fouks, Mathew

3rd

 


Trinity Invitational - 12/16/2023

 

 

Trinity Invitational (12/16/23)

 
     

Place

Team

Points

1

Rogers, MN 

381

2

Stewartville, MN 

378.5

3

New Richmond, WI 

369

4

Ogilvie, MN 

347

5

Rosemount, MN 

279.5

6

St. Charles, MN 

279

7

St. Paul-Highland Park, MN 

259

8

St. Paul Humboldt, MN 

239

9

Bloomington Kennedy, MN 

236

10

Roseville, MN 

228.5

11

Buffalo, MN 

214

12

St. Clair, MN 

205

13

Benilde-St. Margaret`s, MN 

191

14

East Ridge, MN 

182

15

Trinity School at River Ridge, MN 

170

16

St. Paul Johnson, MN 

125

17

McDonell, WI 

92

18

Minneapolis Washburn, MN 

88

 

 

Weight Class

Name

Grade

Place

107

Waidelich, Walker

9

4th

114

Zajac, Gavin

10

4th

121

Eden Henning

11

3rd

127

Olson, Archer

9

12th

133

Sterba, Carter

11

3rd

145

Kline, Caleb

11

11th

152

Zanon, Noah

10

4th

160

Crane, Erik

11

8th

172

Wilhelm, Adam

9

7th

189

Stephens, Cole

11

2nd

215

Turner, Kyle

12

3rd

285

Feuerer, Will

12

8th

285

Hyman, Caleb

12

2nd

 

 

 

JV Trinity Invite (12/16/23)

 
     

Weight Class

Name

Place

104-112

Lorentz, Jaxson

2nd

106-116

Waidelich, Payton

1st

120-124 A

Traaseth, Isaiah

1st

124-125

Payton, Crane

1st

125-127 A

Lunsman, Lincoln

2nd

134-138

Schactner, Charlie

1st

142-143

Cook, Landon

1st

144-149

Schauff, Leo

1st

147-156

Gilbertson, Tucker

2nd

154-165

Stephens, Ben

3rd

161-172

Waldroff, Wyatt

3rd

192-205

Riordan, Mac

1st

195-209

Solberg, Alex

1st

211-213

Vanasse, Tyler

1st

224-230

Seitz, Nathaniel

3rd

231-240

Fouks, Mathew

1st

99-105

Clennon, Tessa

1st

 


Bi-State Classic - 2023

New Richmond High School Wrestling Team takes 22nd amongst the Division I schools and 53rd overall in the 72 team Bi-State Classic.  The team had many wins at one of the most difficult tournament’s in Wisconsin, with 4 individuals making into day 2 of the tournament.  Also, this year’s New Richmond team had 2 girls participate in the Bi-State Classic – Girls tournament.

 

 

 

Bi-State Classic - Boys (12/29/23 & 12/30/23)

 
     
 

Division 1 Team Scores

 

1

Hastings 

205

2

Marshfield 

191

3

Holmen 

176

4

Hudson 

174.5

5

Bay Port 

170

6

Homestead 

153.5

7

Stoughton 

143.5

8

Hutchinson/BLHS 

140.5

9

Waunakee 

122.5

10

Pulaski 

112.5

11

West Salem/Bangor 

109.5

12

Port Washington 

105

13

Beaver Dam/Wayland Ac. 

97.5

14

DC Everest 

97

15

Eastview 

79

16

Wausau West 

77

17

Mount Horeb/Barneveld 

72

18

Baraboo 

70.5

19

Verona 

66

20

Sparta 

64

21

Orono 

59

22

New Richmond 

54

23

Tomah 

50

24

La Crosse Logan/Central 

34

25

Bloomington Kennedy 

25

26

Winona/Cotter/Hope Lutheran 

9

 

 

 

 

Weight Class

Name

Grade

106

Waidelich, Walker

9

113

Henning, Eden

11

120

Zajac, Gavin

10

126

Sterba, Carter

11

138

Quade, Luke

9

144

Zanon, Noah

10

150

Schauff, Leo

9

157

Crane, Erik

11

165

Wilhelm, Adam

9

190

Stephens, Cole

11

215

Turner, Kyle

12

285

Hyman, Caleb

12

 

 

 

Bi-State Classic - Girls (12/28/23 & 12/29/23)

 
     

Weight Class

Name

Grade

100

Clennon, Teresa

10

107

Waidelich, Payton

11

 


Dual vs. River Falls - 1/4/2024


JV State Qualifer at Eau Claire North - 1/7/2024

New Richmond finished first overall as a team out of 12 teams while competing in Wi Challenge Series at Eau Claire North High School.

 

 

WI Challenge Eau Claire North JV State Qualifier

Weight Class

Name

Place

106

Jaxon Lorentz

2nd

120

Archer Olson

1st

126

Isaiah Traaseth

2nd

126

Lincoln Lunsmann

3rd

126

Paydon Crane

4th

132

Charlie Schachtner

2nd

144

Landon Cook

3rd

144

Aven Haglund

2nd

144

Caleb Kline

5th

150

Tucker Gilbert

DNP

150

Leo Schauff

DNP

157

Ben Stephens

6th

175

Bennett Bramucker

DNP

190

Blake Morgen

DNP

215

Alex Solberg

1st

215

Tyler Vanasse

2nd

285

Mathew Fouks

1st

285

Nathaniel Seitz

4th

Girls

107 -114

Payton Waidelich

1st

107-114

Tessa Clennon

2nd


56th Annual New Richmond Invitational - 1/6/2024

New Richmond finished 4th overall out of 15 teams at the 56th Annual New Richmond Invitational.

 

New Richmond Invitational

Weight Class

Name

Place

106

Walker Waidelich

1st

113

Eden Henning

3rd

120

Gavin Zajac

5th

126

Carter Sterba

1st

138

Luke Quade

7th

144

Noah Zanon

4th

165

Adam Wilhelm

7th

190

Cole Stephens

2nd

215

Kyler Turner

3rd

285

Caleb Hyman

8th

285

Will Feuerer

3rd


Menomonie QUAD - 1/11/2024 vs Menomonie and vs Eau Claire North


Chi Hi Invitational - 1/13/2024

New Richmond Finishes 5th out of 9 teams at the Chi Hi Invitational in Chippewa Falls, WI.

 

Chi Hi Invite - 1/13/2024
Weight Class Name  Place
106 Walker Waidelich 3rd
113 Eden Henning 2nd
120 Gavin Zajac 3rd
126 Carter Sterba 1st
144 Noah Zanon 3rd
157 Evan Fagnan 2nd
165 Adam Wilhelm 2nd
190 Cole Stephens 5th
215 Kyler Turner 2nd
285 Caleb Hyman 4th
285 Will Feuerer 8th

New Richmond defeats #8 Hudson in Home Dual - 1/18/2024


2024 Shell Lake Challenge - 1/20/2024

New Richmond finishes First out of 14 teams at the 2024 Shell Lake Challenge on January 20, 2024.

6 Individual First Place Finishers.

 


2024 - Wisconsin Challenge Series Finals - Wausau, WI - 1/20/2024

New Richmond finishes 8th out of 120 Teams at the Varsity Reserve 2024 WI Challenge Series Finals.

Alex Solberg finishes 1st at 215lbs

 

Alex Solberg - 1st Place - 215lbs

Alex Solberg - 1st Place - 215lbs


New Richmond goes 4-0 at Somerset Duals


New Richmond JV finishes 4th at Menomonie Whitetail Challenge


New Richmond Wrestling Team Places 3rd at WIAA Regionals in Hudson, WI - February 10, 2024

WIAA Sectionals Marshfield, WI - New Richmond Wrestlers Results

Luke Kamish - 1st at Sectionals - Advances to State Tournament in Madison - February 22-24